Blue Air angajeaza insotitori de bord

25 octombrie 2018
blue-air

Compania romaneasca low cost Blue Air a anuntat ca angajeaza insotitori de bordSe cauta persoane cu atestat de insotitor de bord!

Foarte important: Persoanele participante trebuie sa posede atestat de membru de echipaj de cabina eliberat de catre AACR, sau orice alta Autoritate Aeronautica din cadrul UE recunoscuta de catre AACR. Recrutarea se face pentru toate bazele Blue Air!

Cerinte

1. Studii de baza – Studii medii(Liceu sau Scoala Profesionala)
2. Studii de specialitate – Curs Formare Insotitori de Bord aprobat de catre AACR
3. Studii specifice sau alte forme de pregatire-Licenta valabila eliberata de AACR
4. Limbi straine/nivel – Engleza-nivel avansat si alte limbi straine prezinta un avantaj.
5. Vechime/experienta in domeniu – Nu este necesar
6. Alte cerinte:
Varsta minima 18 ani
Minimum 1,70 inaltime

Trimite CV-ul tau la HRRecruitment@blueair.aero;

Responsabilitati

Privind relatiile interpersonale / comunicarea:
• Asigurarea corectitudinii si veridicitatii informatiilor transmise catre superiorul ierarhic si catre personalul companiei;
• Promovarea respectului reciproc, colaborarii si transparentei in raporturile dintre insotitorii de bord si in cadrul Directiei Operatiuni Zbor precum si in relatiile cu persoanele din exterior;
• Asigurarea dezvoltarii permanente a competentelor proprii de comunicare.
• 2.Fata de echipamentul din dotare
• Respectarea performantelor si limitarilor in exploatarea aeronavelor la bordul carora isi desfasoara activitatea
• Respectarea procedurilor interne legate de utilizarea instrumentelor si a aparaturii din dotare.
• Informarea imediata a persoanelor responsabile privind orice defectiune in functionare a echipamentului cu care isi desfasoara activitatea

3. In raport cu obiectivele postului
• Asigurarea sigurantei pasagerilor.
• Preluarea responsabilitatilor Senior Cabin Crew in cazul incapacitarii acestuia in cazul in care Comandantul decide acest lucru.
• Exercitarea autoritatii functiei asupra pasagerilor pe timpul desfasurarii zborului atunci cand este desemnat de Comandantul Aeronavei sau de catre Seful de Cabina
• Se obliga sa pastreze-calitatea serviciilor oferite pasagerilor
-confidentialitatea informatiilor din interiorul companiei
-nealterata imaginea companiei;sa nu denigreze personalul sau superiorii ierarhici
• Respectarea tuturor deciziilor Comandantului Aeronavei in cazul declararii situatiei de urgenta
• Asistarea Sefului de Cabina in mentinerea ordinii si disciplinei pe timpul efectuarii zborului ;
• Monitorizarea respectarii timpului de munca si odihna conform OM/A cap.7 si RACR-LTMO;
• Mentinerea validitatii brevetului de insotitor de bord,pasaportului si certificatului medical
• Conformarea cu cerintele procedurilor interne si Regulamentului Intern.
• Conformarea, dupa semnare, cu prevederile din prezenta fisa a postului.

Daca vrei sa citesti povestea Ioanei, prima stewardesa Blue-Air, o poti face aici: https://www.cumajungistewardesa.ro/povestea-ioanei-prima-stewardesa-de-la-blue-air/

Sursa foto: Blue Air

6 Comentarii

  • Reply Cristi Costrut 21 august 2019 at 12:34 pm

    Si femeile trebuie sa aiba minimum 1.70 sau pot avea intre 1,60 sau 1,65

    • Reply Cristina Toader 21 august 2019 at 1:24 pm

      170 minim pentru femei 🙂

      • Reply Evelina 16 aprilie 2020 at 7:29 pm

        Buna! Eu am 1.66, in schimb am vazut stewardese Blue Air care erau mai mici decat mine la inaltime, si asta nu doar o singura data. Credeti ca as putea aplica desi nu am 1.70 m?

        • Reply Cristina Toader 30 aprilie 2020 at 10:08 am

          Poti aplica, sigur. Dar probabil ca stewardesele sub 170cm pe care le-ai vazut, erau angajate inainte sa se introduca aceasta regula. Si bineinteles ca nu le-au concediat 🙂

  • Reply Nicolae Giulia 14 august 2020 at 11:40 pm

    Bună, care este salariul pentru acestă meserie ? ☺️

  • Reply Nicolae Giulia 14 august 2020 at 11:43 pm

    Îmi puteți da câteva informații despre această meserie ? Am 12 ani, încă de când aveam 4 ani știam ca asta vreau să fac !🤗

  • Dă-i un răspuns lui Cristina Toader Cancel Reply