Interviu cu Georgiana – fosta cursanta – viitoare stewardesa Hisky

11 aprilie 2025

Zambitoare, increzatoare si facuta parca pentru aceasta meserie, Georgiana a implinit un vis vechi de-al mamei sale si s-a angajat ca stewardesa la Hisky. Ne spune mai jos cum a reusit!

Cum ai decis să participi la interviul HiSky și să alegi acest drum, de însoțitor de bord?

Încă de mică am fost atrasă de aviație și de ideea de a călători în timp ce lucrez. Îmi place să interacționez cu oamenii și să le ofer o experiență plăcută, iar meseria de însoțitor de bord îmbină perfect aceste lucruri. Totuși, dincolo de această pasiune, decizia mea are și o semnificație personală foarte puternică. Aceasta a fost o promisiune pe care i-am făcut-o mamei mele care și-a dorit mult să mă vadă urmând această carieră. Din păcate, ea nu mai este alături de mine, dar simt că, alegând acest drum, sunt mai aproape de ea și împlinesc dorința pe care o avea pentru mine.

Cum a decurs recrutarea Hisky pentru tine?

Procesul de recrutare a fost bine structurat și organizat. Sunt din Vaslui, iar recrutarea a avut loc la București, ceea ce a însemnat un drum de aproximativ 5 ore, însă acest lucru nu a fost o piedică pentru mine. Mi-am dorit foarte mult acest job și am fost dispusă să fac orice efort necesar pentru a-mi împlini visul. În prima parte, a trebuit să completăm o fișă cu întrebări despre noi și companie, am fost în jur de 50 candidați, cu toții am primit un număr, iar în grupuri de câte 5 am urcat să susținem interviul cu CEO-ul companiei și încă 2 recrutoare. Am pășit în fata acestora încrezătoare, m-am prezentat în engleză, după care au urmat câteva întrebări din partea lor. După interviu am plecat cu toții acasă, așteptând nerăbdătoare și cu emoții răspunsul, iar peste 3 zile am primit mailul mult așteptat.

31 Mai – Curs de pregatire intensiv, ONLINE, pentru interviul la o companie aeriana. O zi de pregatire de grup, online, cu Cristina Toader. In cele 6 ore de curs simulam impreuna probele interviurilor Emirates, Wizz Air, Qatar Airways, Etihad, Saudia Airlines, Ryanair, Hisky. Detalii si inscrieri curs, la 0723.156.404.

28-29 Iunie – Curs de pregatire intensiv pentru interviul la o companie aeriana, de 2 zile, la Bucuresti. Este un curs complex, in total 20 de ore de pregatire, in care ne ocupam nu doar de pregatirea ta pentru interviurile de angajare la Emirates, Wizz Air, Qatar Airways, Etihad, Saudia Airlines, Ryanair, de simularea si rezolvarea probelor interviurilor dar si de realizarea CV-ului. Pozele profesionale le realizam tot impreuna la studioul foto si sunt incluse in cursul de pregatire. Oferim feedback individual si te ajutam sa iti imbunatatesti nivelul conversational de limba engleza. Detalii si inscrieri curs, aici: https://www.cumajungistewardesa.ro/curs-stewardesa/

Ce probe ți-au ridicat cele mai mari probleme?

Nu am întâmpinat probleme deoarece am fost pregătită din toate punctele de vedere. Pe lângă școala JETAV, am participat și la cursul Cristinei Toader – Cum Ajungi Stewardesa, unde am fost pregătită special pentru interviurile companiilor aeriene. Acolo am primit sfaturi esențiale despre ce să spun și ce să evit, ceea ce m-a ajutat să abordez procesul de recrutare cu încredere și profesionalism.

Ce experiență anterioară aveai înainte de a merge la interviul HiSky?

Am lucrat ca ospătar și hostess, ceea ce m-a ajutat să dezvolt abilități esențiale în relaționarea cu clienții și gestionarea situațiilor diverse. De asemenea, am fost implicată în activități de voluntariat, ceea ce mi-a oferit ocazia să îmi îmbunătățesc comunicarea, adaptabilitatea și spiritul de echipă.

Care crezi că au fost atuurile tale, pentru care ai și obținut jobul?

Cred că atitudinea pozitivă, abilitățile de comunicare și adaptabilitatea au fost principalele mele avantaje. De asemenea, cunoașterea limbii engleze și experiența în lucrul cu oamenii au contat foarte mult în obținerea acestui job.

Ce le poți spune celor care își doresc acest job?

Don’t call it a dream, call it a PLANe. Să fie încrezători, bine pregătiți și să își dezvolte abilitățile de comunicare și de lucru în echipă. Este un job dinamic, plin de provocări, dar și foarte satisfăcător. Dacă îți dorești cu adevărat această carieră, perseverența și entuziasmul te vor ajuta să reușești!

Zboruri line!

31 Mai – Curs de pregatire intensiv, ONLINE, pentru interviul la o companie aeriana. O zi de pregatire de grup, online, cu Cristina Toader. In cele 6 ore de curs simulam impreuna probele interviurilor Emirates, Wizz Air, Qatar Airways, Etihad, Saudia Airlines, Ryanair, Hisky. Detalii si inscrieri curs, aici: 0723.156.404.

28-29 Iunie – Curs de pregatire intensiv pentru interviul la o companie aeriana, de 2 zile, la Bucuresti. Este un curs complex, in total 20 de ore de pregatire, in care ne ocupam nu doar de pregatirea ta pentru interviurile de angajare la Emirates, Wizz Air, Qatar Airways, Etihad, Saudia Airlines, Ryanair, de simularea si rezolvarea probelor interviurilor dar si de realizarea CV-ului. Pozele profesionale le realizam tot impreuna la studioul foto si sunt incluse in cursul de pregatire. Oferim feedback individual si te ajutam sa iti imbunatatesti nivelul conversational de limba engleza. Detalii si inscrieri curs, aici: https://www.cumajungistewardesa.ro/curs-stewardesa/

Nu sunt comentarii

Comenteaza